Açık Köklü Ceviz Fidanı Sökümü ve Dikimi

açık köklü ceviz fidanı

Açık köklü ceviz fidanı olanların dikimi kadar sökümü de önemlidir. Bu işlemde zaman en önemli faktör olarak karşımıza çıkmaktadır. Açık kök ceviz fidanı olarak yetiştirilen ceviz fidanlarının sökülmesi yaprakların dökülmesine müteakip yani Kasım ayından itibaren başlamaktadır.

Açık köklü fidanlarımız en az iki yıllık bir çabanın sonucunda üretilmiştir. Açık kök üretilmiş bir ceviz fidanı kök, boy ve gövde olarak güçlü yetişmiş bir fidandır.

Açık köklü olarak Chandler, Fernor, Pedro, Franquette, Şebin, Bilecik, Kaman ve Yalova cins ceviz fidanlarının üretimini yapmaktayız.

24 ay gibi uzun bir süre zarfında üretilebilen ceviz fidanları sizden gelen talepler doğrultusunda sökülmektedir. Bu sökümler sırasında köklerin hırpalanmadan sökülmesine ayrı bir önem verilmektedir.

Sökümü yapılan açık kök ceviz fidanları, 10'arlı demetler halinde çeşitlerine göre destelenerek satışa sunulmaktadır.

Bizden alacağınız açık köklü fidanların tarlaya dikimi için açacağınız çukurlar en az 50 cm derinliğinde ve 40 cm çapında olmalıdır.

Tarladan sökümü yapılan ceviz fidanlarımız, depolarımızda köklerin tamamı dere kumuyla örtülü bir şekilde tutulmaktadır.

Tarım takviminde açık köklü ceviz fidanının dikim sezonu her yıl kasım ayındadır.

En az 2 yaşındaki açık köklü ceviz fidanı yapraklarını dökerek kış uykusuna yatar ve bu fidanlar artık köklerinden sökülüp yeni dikilmek istenen yerlerine hazır hale gelir. Kasım ayında başlanan açık köklü ceviz fidanı sezonu ocak şubat ayına kadar devam eder.

Açık Köklü Ceviz Fidanı Sezonu Ne Zaman?

Kasım ayında satışına başlayacağımız tamamı aşılı ve sertifikalı Chandler, Fernor, Pedro ve Franquette, Şebin, Bilecik, Kaman ceviz fidanlarımız için ön sipariş verebilir firmamızdan bilgi alabilirsiniz.

Osmanlı Fidancılık

Sahil Yenice Köyü Bandırma / Balıkesir

Mümin Baş - 0535 694 92 79

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.