Ceviz Fidanında Aşı Çeşitleri

Ceviz fidanı aşısı uzman kişiler tarafından yapılmadır. Zamanında ve doğru yapılmayan aşılama fidanlarınızın ömrünün yitirilmesine veya verimsizliğe sebep olur.

CEVİZ FİDANI AŞI ÇEŞİTLERİ 4 AYRI GRUPTA İNCELENİR. BUNLAR;

1.Yama Göz Aşısı,
2.Omega Aşısı,
3.Dilcikli Aşı,
4.Yarma Kalem Aşısıdır.

Şimdi sırası ile sizlere bu aşıların önemi ve nasıl niçin yapıldığını anlatmak istiyoruz.

1-YAMA GÖZ AŞISI

Yama göz aşısına başlama zamanı, çöğürün kabuk verip vermediğinin kontrolü ile anlaşılır. Çöğürler aşıya gelmiş ise, aşıdan bir hafta önce sulanmalı, sulamadan 1-2 gün sonra da çöğürlerin yaprakları temizlenerek uç alınmalı ve 2-3 yaprak (soluk dalı) bırakılmalıdır. Aşıda en önemli husus; aşı kalemlerin günlük olarak kesilip kullanılmasıdır. Kullanılan aşı kalemleri ne kadar pişkin ve dolgun olursa, aşı tutma oranı da o derece yüksek olur. Aşı kalemlerinin uç kısmında oluşan gözlerden, zorunlu olmadıkça göz alınmamalıdır. Aşı, çift ağızlı özel aşı bıçağı ile yapılır. Aşı kalemi ile kullanılan çöğür, aynı yılın sürgünü olmalıdır. Aşı yapıldıktan üç hafta sonra aşılar kontrol edilmeli ve aşı bağı çözülmelidir.

Ceviz fidanında göz aşısı 3 ayrı zaman dilimi içerisinde gerçekleşir. Bunlar şöyledir.

• Sonbahar göz aşısı (Durgun göz aşısı)= Ağustos-Eylül

• İlkbahar göz aşısı (Erken sürgün aşısı)= Mayıs- Haziran

• Haziran göz aşısı (Geç sürgün aşısı) = Haziran- Temmuz

Ceviz ağacında en iyi tutma oranı Mart ve Ağustos ayında yapılan yama göz aşısıdır. Ancak bu durum bir tecrübe işidir. Ceviz fidanı göz aşısı bilgili kişiler tarafından yapılmalıdır.

2-OMEGA AŞISI

Omega kalem aşısında da önemli olan, yama göz aşısı uygulanan ve sonuç alınamayan 1-2 yaşlı çöğürlerin araziden sökülerek, aşılanması ve sıcaklık kontrolü yapılan kapalı bir alanda muhafaza edilmesidir.

3-DİLCİKLİ AŞISI

Dilcikli aşısı çöğür ile kalemin yaşları farklı, fakat çapları birbirine eşit olması durumunda uygulanır. Özellikle yazın yapılan yama göz aşılarında, aşı tutmayan çöğürlere ikinci yılın ilkbaharında dilcikli aşı uygulanabilir. Kalem ve çöğürün aynı kalınlıkta olması gerekir.

4-YARMA KALEM AŞISI

Yaz döneminde tutmayan bir yaşındaki çöğürlerle birlikte, 5 yaşındaki yabani ağaçlara dahi bu aşılar uygulanabilir. Çöğürlerle birlikte, 5 yaşındaki yabani ağaçlara dahi bu aşılar uygulanabilir. En önemli konu, ilkbahar döneminde yapılacak aşılarda yabanilerin (çöğür) tepesini aşıdan önce fidanın kalınlığına bağlı olarak, toprak seviyesinden 20-30 cm. yukarıdan kesilmesidir. Bu işlemden sonra özsuyun akıtılması için 7-10 gün beklenmeli ve sonra aşı yapılmalıdır.

 

Osmanlı Fidancılık

Sahil Yenice Köyü Bandırma / Balıkesir

Mümin Baş - 0535 694 92 79

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.