Chandler Ceviz Fidanı

Chandler Ceviz Fidanı son yılarda Dünya’da ve ülkemizde aşılı ceviz fidanıyla bahçe kurmak isteyenlerin en çok tercih ettiği çeşittir.

En verimli çeşitlerden biri olan Chandler Ceviz Fidanı 10 - 15 gün daha geç yapraklanması, erken verime yatması, %90 yan dallarında meyve utma özelliğinin olması, diğer yerli çeşitlere göre uç dallarında meyve tutan yerlerin daha kısa olması, meyve kalitesinin diğer meyvelere göre daha ince kabuklu, iç dolgunluğu epeyce yüksek iç renginin de beyaz olması sebebiyle ticari değerinin yüksek olma sebeplerindendir.

Ülkemizin ekonomik şartlarından dolayı deniz seviyesinden 1000-1200 rakımına kadar kolaylıkla dikilebilen chandler ceviz fidanı 8*8 m ve 7*7m arasında dikilebildiği gibi yan dallarında meyveye yatan bir çeşit olduğundan dolayı sık dikim yanı çift dikim sistemi dediğimiz 8*4m 7*4m 7*3,5m dikim aralığı ile rahatlıkla bahçe kurulabilir.

Chandler Ceviz Fidanı meyve ağırlığı ise 13gr, iç dolgunluğu %49-52’dir. Yağ oranı %70 iken protein oranı %23 olması kabuğundan kolay ayrılmasını sağlar.İç ağırlığı 6.5-7 gramdır.Kuru ve taze ceviz olarak tüketilmeye elverişlidir.

Geçit kuşağına kadar olan bölgelerde ilkbahar donlarını atlatabilen bir ceviz fidanı çeşididir.

Chandler ceviz fidanının tozlayıcı Franquette ve Fernettedir.

Firmamızdan Chandler Ceviz Fidanını her yıl kasım ayından itibaren başlayarak mart ayına kadar açık köklü mart ayından kasım ayına kadar da "tüplü ceviz fidanı" olarak satın alabilirsiniz.

Franquette Ceviz Fidanı

Eski bir Fransız aşılı ceviz fidanı çeşididir Franquette.

Franquettenin yan tomurcuklarından düşük oranda meyve vermesinden iri bir yapılı ağaç olduğundan ve az verim verdiğinden dolayı sınırlı sayıda üretilmektedir. Franquette ilkbahar geç donlarının yaygın olarak olduğu ve yağmurların sık yağdığı yerlerde kullanılır Chandler ve Hartley için tozlayıcı bir çeşit olarak seçilmiştir.

Küçük meyveli olup iç ağırlığı 5.3 gr, iç oranı %46-47, iç rengi ise genellikle çok iyidir.

Franquette ceviz ağaçları dikine, çok kuvvetli gelişir. Firmamızdan franquette ceviz fidanını yılın 12 ayı tüplü ve her yılın kasım ile mart ayları arasında açık köklü ceviz fidanı olarak temin edebilirsiniz

Fernor Ceviz Fidanı

Fernor Ceviz Fidanı ülkemiz ekonomik şartlarında 1000-1200 rakım üzerindeki bölgelere önerdiğimiz bir ceviz fidanıdır.

Fernor Sonbaharda erken durgunlaşması, ilkbaharda ise geç açması, çok sert bir dokusu olması sebebiyle kışın erken başlayıp uzun sürmesi, sonbahar ilk donlarının ve ilkbahar geç donlarının daha çok görüldüğü İç Anadolu ve Doğu Anadolu bölgelerine tavsiye ettiğimiz bir Fransız çeşididir.

Yan dallarda verimi iyidir. Meyveleri salkımlarında 1-4 adet şeklinde olur. Meyve ağırlığı 12 gr, iç randımanı %49, yağ oranı %51 ve protein oranı %20’dir.  Kabuktan ayrılması kolaydır. Lezzeti çok güzel olup kuru ve taze ceviz olarak tüketilmeye elverişlidir. Doğru tozlayıcısı Fernette’dir. Eylül ayının sonlarına doğru hasat edilir. Fransız orijinli kültür meyvesidir. 

Firmamızdan Fernor Ceviz Fidanını her yılın kasım ayından itibaren mart ayına kadar açık köklü, yılın 12 ayı ise tüplü ceviz fidanı olarak temin edebilirsiniz.

Fernette Ceviz Fidanı

Fernette Ceviz Fidanı Fernor ile tozlanması için ekilen bir cinstir.

Fransız orjinli verimli bir çeşittir. Geç çiçeklenir. Karasal iklimin hakim olduğu ekolojilere tavsiye edilmelidir. Chandler ve Fernor çeşitleri için iyi bir tozlayıcı çeşittir.
Firmamızdan Chandler yada Fernor ceviz fidanı satın alırken; Fernette Ceviz Fidanını tozlayıcı olarak her yılın kasım ayından itibaren mart ayına kadar açık köklü, yılın 12 ayı tüplü olarak temin edebilirsiniz.

Pedro Ceviz Fidanı

Fransız orjinli olan Pedro ceviz fidanı Yan dallara meyve veren bir yabancı bir cinstir.

Pedronun Soğuklanma ihtiyacı 400 saattir bu yüzden Pedro ceviz fidanını ülkemizin ılıman bölgelerine dikilmesi tavsiye edilir.

Pedronun Açık renkli meyve iç oranı %85’lere kadar çıkabilir. Taç yapısı toplu ve küçük, ağaçları nispeten kısa boyludur.

İç ceviz ağırlığı 6,5 gr, iç oranı %48, açık renkli iç ceviz oranı ise %85’dir. Pedro cevizinin kabuktan ayrılması kolaydır.

Pedro Cevizinim lezzeti çok güzel olup kuru ve taze ceviz olarak tüketilmeye elverişlidir.

Pedro için Rakımı düşük yerler ve kıyı bölgelere ekimi uygundur.

Pedro ceviz fidanı Kendi kendini tozlayabildiği gibi ticari dikimlerde Franquatte ile dikilmesi önerilmektedir.

Eylül ayının sonlarına doğru hasat edilir.

Osmanlı Fidancılık

Sahil Yenice Köyü Bandırma / Balıkesir

Mümin Baş - 0535 694 92 79

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.